دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

یادداشت معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت 27 صفر روز وقف

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۸ | 
یادداشت معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت 27 صفر روز وقف
 
فرهنگ "وقف" یکی از سنت‌های نیک  دینی و ملی است که درباره ثواب و فضیلت این عمل پسندیده به کرات در منابع مختلف به ویژه کتب دینی مطالب مهمی ذکر شده است. در تعریف وقف آمده است، "اصل یک مال یا منافع حاصل از آن که شخصی برای خدمات عمومی یا اختصاصی در جهت خیر و رضای الهی هدیه می‌کند، و بدین ‌وسیله مانع از انتقال آن به دیگری می‌شود و هرگونه معامله‌ای نسبت به آن مال مورد وقف را غیرممکن می‌سازد". 
در باره فلسفه نام گذاری و قرار گرفتن یک روز در سال با عنوان روز وقف باید گفت که این عمل قدم مهمی در جهت ایجاد یک حساسیت و آگاهی اجتماعی در مورد پدیده وقف است جامعه ما با داشتن ظرفیت وسیع و قابلیت بالقوه ای که برای رفع مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی از طریق جلب مشارکتهای مدنی و اجتماعی دارد  می بایست در جهت توسعه این فرهنگ زیبا بیش از پیش تلاش کند. وقف و عمل خیرخواهانه تاریخی همپای تاریخ بشری و زندگی مدنی دارد اما "وقف اسلامی" در شکل نوین آن توسط پیامبر گرامی‌اسلام پایه‌گذاری شده است و حدیث "إذا ماتَ الإنسانُ انقَطَعَ عَمَلُهُ إلّا مِن ثَلاثٍ : إلّا مِن صَدَقَهٍ جاریَهٍ أو عِلمٍ یُنتَفَعُ بِهِ أو وَلَدٍ صالِحٍ یَدعُو لَهُ" اشاره ای است به ارزش عمل وقف  در میان پیروان دین اسلام.  وضعیت فعلی هنوز با اهداف و آرمانهای وقف و اعمال خیریه ای در اسلام  فاصله دارد که بعضا بخش مهمی از آن به نحوه برنامه ریزی و سیاست گذاری در سطح کلان بر می‌گردد.
 با توجه به مسائل مطرح شده و به منظور ترویج عمل وقف باید فرهنگ آن را از طریق رسانه های گروهی و دستگاه‌های متولی گسترش داد تا اقشار مختلف جامعه بیش از پیش با آن آشنا شوند و زمینه‌های شکوفایی وقف به عنوان یک عمل نیک دینی و انسانی در جامعه پدیدار شود. این امر نیازمند راهنمایی و آموزش‌های دینی عملی در این زمینه است، فرهنگ وقف می بایست در سیاست گذاری نوین توأم با  پایداری، هدفمندی و آرمانگرایی دینی باشد که با برنامه‌ریزی دقیق و صحیح می‌توان در جهت‌دهی افکار عمومی به سمت این فرهنگ زیبا و مؤثر مدنی حرکت نمود لازم است تاکید شود که مشارکت گسترده و باور و اعتقاد مردم در کمک به همنوع و تلاش برای حل و فصل مشکلات فرهنگی ـ اجتماعی جامعه کاملاً مشهود و مشخص بوده است. پس دولتمردان باید زمینه بروز و ظهور فطرت و طبیعت پاک شهروندان را بیشتر فراهم نمایند و بستر مشارکت مردم در حل و فصل مشکلات را آماده کنند.
 
دکتر سید علی جواد موسوی 
معاون اجتماعی دانشگاه


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 210 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر