دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

بیماری دیابت را جدی بگیریم بیماری دیابت را جدی بگیریم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۴ | 
بیماری دیابت را جدی بگیریم

دیابت یک بیماری متابولیک مزمن پیش رونده است و با افزایش قند خون به صورت مزمن تعریف میشود . بسیاری در جهان به این بیماری فراگیر مبتلا هستند و از عوارض آن رنج می برند. در حال حاضر در تمام دنیا بیش از 425 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و این بیماری، به سرعت رو به ازدیاد است . محققین پیش بینی کرده اند که تا سال 1424 شمسی بیماران مبتلا به دیابت 69 میلیون نفر خواهند شد.

این بیماری در اثر اختلال در ترشح یا عملکرد انسولین ایجاد می شود. برای ورود قند به سلولهای بدن، ماده ای به نام انسولین مقاومت نشان دهند و یا اگر بدن به اندازه کافی انسولین نسازد، در این صورت ما مبتلا به دیابت خواهیم شد.
در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 شروع این بیماری پر سر و صدا می باشد. اما در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است شروع دیابت بدون علامت باشد. حتی در صورت نداشتن علامت، بیماری دیابت را جدی بگیرید زیرا قند بالای خون، اگر کنترل نشود ممکن است منجر به ایجاد عوارض متعددی از جمله بیماری قلبی، آسیب به چشم، کلیه ها، اعصاب و رگهای پا شود.
علل ایجاد دیابت نوع 2 عبارتند از:
  1. اضافه وزن و چاقی
  2. افزایش سن
  3. سابقه خانوادگی مثبت
  4. عدم فعالیت بدنی و بی تحرکی
  5. سیگار کشیدن
  6. سابقه دیابت بارداری
مراقبت و درمان بیماری دیابت به مشارکت فعال بیمار و خانواده وی در برنامه های درمانی نیاز دارد. مراجعات دوره ای منظم به پزشک معالج و بررسی عوارض مرتبط با بیماری دیابت طبق دستور پزشک می تواند منجر به کنترل مناسب قند خون و پیشگیری از آسیب به قلب، چشم، کلیه ها و پاها شود.
 

 


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 233 بار   |   دفعات چاپ: 33 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر