دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

حفظ سرمایه های کشور با مشارکت مردمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۳ | 
به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران : به مناسبت  گرامی داشت هفتمین روز هفته پدافند غیر عامل دکتر جواد موسوی معاون اجتماعی دانشگاه عنوان کرد: مصون سازی کشور با همدلی و مهربانی دولت و ملت میسر می شود.
وی افزود: هشت حوزه اصلی پدافند غیرعامل: پدافند غیرعامل عمومی، سایبری زیستی، پرتوی، شیمیایی، کالبدی یا فنی، اقتصادی و پدافند مردم محور می باشد.
مفهوم پدافند همه جانبه به عنوان دکترین دفاعی کشور جمهوری اسلامی ایران توسط حضرت امام خمینی (ره) و سپس مقام معظم رهبری فرمانده کل قوا مطرح گردیده است.
پدافند فقط در عرصه نیروهای نظامی خلاصه نمی شود، بلکه پدافند باید توسط سازمان های دولتی بخش خصوصی و همه شهروندان و مشارکت مردمی یک کشور انجام گردد. در سوئد، سوئیس و دانمارک نیز چنین ایده ای غالب است. پدافند غیرعامل 5 بعد دارد:
الف- پدافند نظامی
ب- پدافند شهری: که حفاظت شهروندان در مقابل خطرات ناشی از حوادث مختلف و همچنین مشارکت دادن شهروندان در دفاع و محافظت از خودشان در برابر تهاجم و دیگر حوادث است.
پ- پدافند اقتصادی
ت- پدافند اجتماعی
ث: پدافند روانی
پدافند همه جانبه به این معنا است که یک کشور با تمام قوای نظامی و غیرنظامی دربرابر انواع تهدیدات دفاع می کند و سبب بوجود آوردن تاثیرات روحی و روانی مثبت در شهروندان و رزمندگان می گردد.
مشارکت مردمی در پدافند غیرعامل باعث حفظ سرمایه های کشور و حفظ نیروها برای ضربه زدن در زمان و مکان مناسب و گرفتن آزادی و ابتکار عمل از دشمن می گردد.
بطور کلی حفظ سرمایه های ملی کشور و فناوری های نوین در زیرساخت ها و مصون سازی آنها در کشور جز با مشارکت آحاد مردم میسر نمی شود.
حفاظت از جان مردم و زیرساخت های حیاتی کشور از اهداف پدافند غیرعامل است که بدون وجود مردم و حضور و مشارکت مردمی تحقق نمی یابد.


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 229 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر